Oto lista sprawdzonych i najczęściej wykonywanych przez nas w trakcie wesel zabaw.
Ich dobór i ilość jest ustalana indywidualnie.
Na życzenie pary młodej istnieje możliwość wykonania zabaw spoza listy.


Integracja w trakcie wesela


Prezencik dla pary młodej

Paczkę z prezencikiem od zespołu dostaje Pan Młody.
Wodzirej rozpoczyna zabawę od tekstu:
– Jeśli chcesz wiedzieć co jest w środku, podaj to Tej do której mówisz kotku. (Wiadomo do kogo wędruje paczuszka 😉 )
Wodzirej odczytuje teksty zabawy dla kolejnych gości, np:
– Pani Młoda z paczką w ręku rozglądnie się po całej gawiedzi i poda paczkę temu Panu co najdalej na sali siedzi.
– Bo Ci co najdalej siedzą z reguły najwięcej piją i jedzą, ale i widzą także najdokładniej. Proszę podać paczkę Pani, której sukienka według Pana wyglądaj najładniej…
Prezent wędruje z rąk do rąk aż wróci do młodej pary.


List od kolegów z włoskiego klubu kawalerów

Zapraszamy parę młodą na środek, lub pod scenę. Wodzirej ogłasza, że pan młody należał kiedyś do włoskiego klubu kawalerów. Ci nie mogąc przyjechać osobiście na wesele, przesyłają list gratulacyjny. Fajnie jeśli do pomocy w zabawie zgłosi się wcześniej ktoś z gości (najlepiej drużba, lub kolega pana młodego). Wodzirej z tym kolegą odczytują na zmianę tekst listu „po włosku", z tłumaczeniem na polski np.:
Bongiorno Lukas Frajera  (Dzień dobry drogi Łukaszu.)
Kontato schizofrenio (bardzo nas cieszy)
Liberta kaput (że się ożeniłeś) 🙂

Na zakończenie list wręczany jest panu młodemu na pamiątkę.


Labada

Zabawa integracyjna, w której roztańczone towarzystwo kręci się w kółeczku trzymając za różne części ciała. Wodzierej pyta: „rączki były?", „bioderka były?" itd. Zazwyczaj kółko tworzymy po tańcu „Jedzie pociąg z daleka", w którym para młoda zaprasza gości z za stołów do pociągu. Gwarantuje to dużą ilość osób w zabawie!


Belgijka

Zabawa taneczna polegająca na tańczeniu parami w kole. W trakcie tańca pary wymieniają się partnerkami. Krok taneczny jest demonstrowany na początku zabawy przez wodzireja.


Zabawy oczepinowe dla młodej pary


Wybór przyszłej pary młodej

Na początek oczepin para młoda tradycyjnie wybiera nową parę, u której będziemy bawić się na następnym weselu 🙂 Oczywiście robi to w sposób losowy, najczęściej przez rzucanie muszki i welonika. Pani młoda może także rzucać bukietem, lub podwiązką, a także przygotować sobie wianek ze wstążeczkami. Dziewczyny łapią wstążki i kręcą się z nimi w rytm muzyki,
a pani młoda odcina je pojedyńczo nożyczkami. Panienka, która zostaje z nie odciętą wstążką wygrywa!


Quiz zgodności

Młoda para siada na krzesełkach plecami do siebie. Dostaje do każdej ręki rekwizyt symbolizujący Pana i Panią, np.: but męski i damski, albo banan i mandarynka. Wodzirej zadaje pytania np.:
– Kto będzie rządził w kuchni?
– Kto jest bardziej romantyczny? itp.
W odpowiedzi młodapara podnosi do góry rękę z rekwizytem symbolizującym Jego lub Ją. Goście nagradzają odpowiedzi brawami.


Bobas

Młodzi siadają za specjalną kurtyną, z wszytym strojem 'bobasa’. Wodzirej czyta historię o tym, jak dorastał pan młody, i jak poznał swoją przyszłą małżonkę. Para młoda za pomocą swoich rąk i twarzy pana młodego demonstruje opisywane czynności np. jedzenie, czy golenie. Ubaw gości gwarantowany! Zabawa dla odważnych par! 😉


Chłopiec, czy dziewczynka?

Para młoda siedząc plecami do siebie wróży sobie potomstwo. Najpierw wodzirej prosi o wspólne podniesienie palców z wymarzoną ilością dzieci, następnie para młoda obracając głowami w prawą lub lewą stronę wróży dzieciakom płeć np. gdy odwrócą głowy w tą samą stronę – wróżymy na chłopczyka, a w przeciwną – na dziewczynkę.
Bardzo często po tej zabawie organizujemy zbieranie na wózek dla wywróżonych dzieciaków.


Zbieranie na wózek

Najczęściej na zakończenie oczepin wodzirej zaprasza gości do tańca odbijanego z młodymi. Drużbowie siadają na krzesełkach z przygotowanymi koszyczkami na pieniążki. Każdy kto chce zatańczyć z młodą, lub młodym podchodzi i dorzuca się do koszyczka drużby, lub druhny. Oczywiście uzbierane pieniążki młoda para przeznacza na wózek dla przyszłego potomstwa! 🙂


Zabawy oczepinowe dla gości


Rodzina

Dwie drużyny rywalizują o nagrodę od pary młodej biegając wkoło krzesełek. Wodzirej przydziela nazwy poszczególnym osobom i czyta historię w której się one pojawiają. Wyczytana osoba obiega swoją drużynę i wraca na swoje miejsce. W finale cała drużyna biegnie jednocześnie, która usiądzie pierwsza w całości, wygrywa konkurs!
Zabawa jest podobna do popularnej 'karety’, ale jest bardziej dynamiczna, krótsza i nie ma w niej 'karniaków’. 😉


Tykająca bomba

Zabawa w której grupka gości siedząc na krzesełkach podaje sobie paczkę – niespodziankę. Osoba trzymająca paczkę odpowiada na pytania zadawane przez wodzireja, a przygotowane wcześniej przez parę młodą. Jeśli odpowie dobrze przekazuje przesyłkę do następnej osoby. Kto zostanie z paczką na ostatnim pytaniu w zabawie przegrywa. 


Krzesełka – fanty

Wodzirej wybiera kilka osób – najlepiej 6 – 8. Kiedy grana muzyka ucichnie, zadaniem wybranych osób jest przyniesienie wymienionego przez prowadzących konkurs, przedmiotu i zajęcie miejsca na krzesełku. Fanty mogą być przeróżne, począwszy od zapałek, zegarków, szminek, pasków do spodni, grzebieni, butów, marynarek, również różnego rodzaju warzywa i owoce, po druhny, czy teściowe. Każdy z uczestników musi przynieść takiego samego fanta, a osoba, która zrobi to ostatnia odpada z gry.
W wersji dla dziewczyn – te przynoszą części garderoby męskiej 🙂


Krzesełka – rozbierany

Kilku panów ustawionych wokół krzesełek, tańczy do muzyki. Kiedy ta ucichnie panowie zajmują krzesełko przy którym się zatrzymali, zdejmują z siebie część garderoby i zostawiają na krześle. Po kilku kółkach, chłopaki mają za zadanie jak najszybciej znaleźć swoje ciuchy z różnych krzeseł, ubrać je i stanąć przy parze młodej. Najszybszy wygrywa!


Krzesełka – kapelusze

Na krzesełka zapraszamy sześciu panów. Wodzirej wręcza uczestnikom kapelusze. Panowie zakładają je na głowę i otrzymują w polecenie, żeby przekładać je sobie w rytm muzyki z głowy kolegi z prawej strony na swoją. Muzyka przyśpiesza, więc chłopakom coraz trudniej się zgrać w tym przekładaniu. W końcu jeden z nich zostaje bez nakrycia głowy i odpada z zabawy.


Konkurs tańca – pokolenia

Para młoda wybiera po kilka par z dwóch przedziałów wiekowych, tzn. młodzież i starszych. Grupy mają ze sobą rywalizować tańcząc na przemian w rytm przygotowanych przez prowadzących melodii. Żeby nie było za łatwo, młodzież tańczy tańce tradycyjne np. tango, czy oberka, a starsi tańce nowoczesne np. disco, czy hip hop. Na zakończenie goście brawami wybierają lepiej sprawującą się na parkiecie drużynę, która wygrywa! Para młoda może także wyróżnić dodatkową nagrodą najlepszą parę.


Konkurs tańca – twister

Chętne pary tańczą w rytm muzyki. Kiedy muzyka się kończy, wodzirej mówi jaką częścią ciała para może dotykać podłogi np.: dwie nogi i dwie ręce. Para, która najpóźniej przyjmie odpowiednią pozę, odpada z konkursu.


Konkurs tańca dla panów

Wodzirej zaprasza na parkiet chętne pary. Kiedy mamy już odpowiednią ilość, panie przechodzą na prawo, a panowie na lewo. Po czym wodzirej ogłasza, że panie będą oceniać występy taneczne panów, którzy dobierają się ze sobą w pary! DO zatańczenia kilka krótkich utworków, w których panowie wykazują się kreatywnością i sprawnością na parkiecie. Na zakończenie jury złożone z pań wybiera najlepszą parę konkursu, która oczywiście otrzymuje nagrodę od pary młodej.


Konkurs tańca z marynarkami

Warunkiem przystąpienia do konkursu, jest posiadanie przez partnera w tańcu marynarki, co na weselu nie jest problemem 🙂 W trakcie tańca w parach, należy wykonywać określone czynności z marynarką np. przełożyć ją na partnerkę, albo przebrać na 'lewą’ stronę. Dla ostatnich dwóch par finałowych, niespodzianka! 😉 Która para sprosta wyzwaniu pierwsza, wygrywa!


Zakręcony

Do tej zabawy niezbędna jest miotła i kilku odważnych. Zasady zabawy są bardzo proste: przykładając czoło do kijka miotły należy obiec go 10 razy dookoła, a następnie jak najsprawniej dotrzeć do oddalonej na drugim końcu sali Pary Młodej, która poczęstuje kielichem każdego pana biorącego udział w zabawie. Najkrótszy czas wygrywa!
W wersji 'hard’ na końcu sali zamiast pary młodej stoi pieniek, w którego trzeba wbić gwoździa. Oczywiście o zasadach konkurencji decyduje para młoda. 🙂


Twarz wesela

Na środek zapraszamy kilka par. Panowie siadają na krzesełkach, za nimi ustawiają się ich partnerki, które otrzymują od wodzireja pończoszki. Otrzymane gadżety, dziewczyny mają za zadanie nałożyć na głowy swoim partnerom, a następnie każda po kolei powolutku zdejmować. Panów prosimy w tym czasie o robienie śmiesznych min, choć i bez tego wyglądają dość komicznie. Goście weselni wybierają oklaskami najlepiej prezentującego się w pończosze pana, który otrzymuje od wodzireja tytuł 'twarzy wesela".


Stonoga

Sztafeta z balonikami. Wybieramy po 6 osób do dwóch drużyn. Najczęściej rywalizują drużyny męska i damska. Biorący udział dostają od prowadzącego baloniki, które posłużą im do stworzenia „stonogi". Zabawa polega na bieganiu z balonikami umieszczonymi pomiędzy poszczególnymi osobami w określony przez wodzireja sposób. W każdej rundzie dołącza do zabawy nowy uczestnik ze swoim balonikiem. Jak to w sztafecie bywa, pierwszy na mecie wygrywa! 🙂